MMetody usuwania zębów
Usunięcie zęba zatrzymanego
10 grudnia 2017
Ekstrakcja zęba to taki scenariusz, którego większość z nas po prostu się boi. Bolesność i niewygoda zabiegu a także możliwe powikłania sprawiają, że wizyta u dentysty budzi w nas najgorsze skojarzenia. Jeszcze większą konsternację powoduje konieczność usunięcia zęba zatrzymanego.
Pojawia się taka sytuacja w momencie, gdy ząb jest wykształcony prawidłowo, jednak jego całość albo część pokrywana jest przez błonę śluzową dziąsła i dlatego nie można mówić o jego pełnym wykształceniu.
Przygotowanie do zabiegu
Usunięcie zęba zatrzymanego to zabieg bardziej skomplikowany niż tradycyjna ekstrakcja. Jest to również bardziej inwazyjne, stąd przystąpienie do operacji powinno rozpoczynać się kilka dni wcześniej. Pomocne będzie wykonywanie zdjęcia tomograficznego, by dokładnie ustalać jakie jest położenie zęba. Należy planować zabieg w taki sposób, by uczestniczyły w nim dwie osoby, stomatolog prowadzących i osoba asystująca.
Przebieg
Usunięcie zęba musi być oczywiście poprzedzone znieczuleniem. Ze względu na rozległość zabiegu jest to zawsze konieczne. Potem z pomocą skalpela chirurg będzie rozcinał dziąsło i w taki sposób dostaje się do miejsca, gdzie położony jest ząb. W zależności od głębokości na jakiej się znajduje może trwać to dłuższy okres czasu.

W tym czasie stomatolog manewruje wiertłem za pomocą którego stara się wydostać ząb. Najbardziej skomplikowane będą zabiegi, w których tkwi jeszcze w kości. Swoją rolę ma tutaj lekarz asystujący. Rolę może pełnić także asystentka stomatologiczna. Osoba taka ma za zadanie zapewniać lekarzowi prowadzącemu stały dostęp do pola widzenia operowanego miejsca na odpowiednim poziomie. Powinna także dynamicznie reagować na to co bieżąco będzie się przy takim zabiegu działo.
Po ekstrakcji
Miejsce po wyrwaniu trzeba będzie dokładnie oczyścić i zszyć. Pomoże to unikać nieprzyjemnych konsekwencji, przede wszystkim suchego zębodołu. Pacjent powinien także zastosować się do wymogów jakie będą towarzyszyć również mniej inwazyjnym zabiegom ekstrakcji. W tych okolicznościach powinien jednak zwracać na nie szczególną uwagę. Konieczne będzie stosowanie antybiotyków, które odpowiadać będą za pokonanie bakterii, które mogą się rozwijać w miejscu usunięcia zęba. Trzeba także unikać nadmiernego wysiłku fizycznego i gryzienia tą stroną jamy ustnej, gdzie usuwany był ząb. Przedłużony czas krwawienia czy pojawiający się ból powinno się również konsultować z lekarzem. Wszelkie niepokojące zmiany warto będzie rozmówić z lekarzem, by nie doprowadzić do rozwoju stanu zapalnego w jamie ustnej.
Komentarze