Usunięcie zęba zatrzymanego
10 grudnia 2017Ekstrakcja zęba to taki scenariusz, którego większość z nas po prostu się boi. Bolesność i niewygoda zabiegu a także możliwe powikłania sprawiają, że wizyta u dentysty budzi w nas...
Ten czas, gdy pacjent musiał cierpieć w trakcie wizyty u dentysty mamy na szczęście już dawno za sobą. Stomatologia to ten dział medycyny, który cały czas udoskonala narzędzia i procedury jakie wykorzystuje, by zagwarantować pacjentom leczenie bezpieczne, komfortowe, bez bólu i stresu. Chirurgia stomatologiczna ze względu na skomplikowanie zabiegów wykonywanych w jej remach korzysta z tych nowych technologii najczęściej jako pierwsza.
Nie w każdej sytuacji zęba będzie się dało ratować. Mimo starań lekarza i pacjenta może być tak, że lepsze będzie usuwanie zęba z powodu próchnicy, której wyleczyć się nie uda, czasami może być to związane jeszcze z innymi problemami. Niekiedy ze względów ortodontyczny do ekstrakcji mogą kwalifikować się także zęby zdrowe nadmiernie stłoczone w łuku.
W przypadkach, które nie są skomplikowane można usuwać zęba przy użyciu standardowych narzędzi. W trudniejszych będzie trzeba udać się do chirurga. Są również zabiegi, którymi zajmować się będzie jedynie chirurgia stomatologiczna. Będzie to dotyczyć zębów zatrzymanych, które zostały w kości a będą źle wpływać na wzrost pozostałych zębów. Chirurgiczna ekstrakcja zęba wykonana w sposób atraumatyczny czyli z najmniejszym uszkodzeniem tkanek będzie wymagać nie tylko doświadczenia chirurga, ale także konieczne będzie wsparcie w postaci dobrych narzędzi.
Jednym z takich urządzeń będzie Mectron Piezosurgery, a więc sprzęt, który pozwala w mikrometrycznej skali na bezkrwawe cięcie twardych tkanek, kości bez ryzyka, że dojdzie do uszkodzenia tkanek miękkich czy innych struktur wrażliwych jak naczynia krwionośne, włókna nerwowe. Urządzenie takie jest bardzo precyzyjne, działa przy użyciu ultradźwięków i jest wyposażone w ponad 100 końcówek. Wykorzystywane przy wielu różnych procedurach chirurgicznych. Na przykład z pomocą takiego urządzenia pozyskać można tkankę kostną w postaci wiórów, które wykorzysta się do odbudowy kości zanim będzie wykonywać się zabieg implantacji.
Istotne jest także to, że dawniej nie mieliśmy dobrych leków znieczulających i niestety leczenie uzębienia dość często wiązało się z poważnym bólem. Obecnie można dokonać leczenia w taki sposób, że wcześniej ostanie znieczulony dokładnie ten ząb, na którym będzie wykonywany zabieg. Znieczulenie podaje się również całkowicie bezboleśnie. Mamy specjalne systemy, które pozwalają na takie dozowanie środka znieczulającego, że nie dochodzi do uszkodzenia innych tkanek, nie ma rozpierania, które powoduje ból.
Komentarze