Dorośli też mogą nosić aparaty ortodontyczne?
13 października 2020Jako osoba dorosła, podjęcie decyzji o noszeniu aparatu może być raczej zastraszające. Niezależnie od tego, czy chodzi o skorygowanie ustawienia zębów, czy też o wycofanie się z...
Aparat ortodontyczny to szansa na prawidłowy zgryz. Proste zęby to już nie tylko ładny uśmiech, ale również szansa na to, że łatwiej będzie dbać o czystość jamy ustnej i skuteczniej można radzić sobie z próchnicą i parodontozą. Aparat nie powinien być także przykrą koniecznością, coraz częściej okazuje się być modny. A to dodatkowo bardzo zdrowa moda, ponieważ pozwala wyprostować zęby, leczy wady zgryzu a często także kompleksy.
Aparaty nosić będą i dzieci i dorośli, wśród młodzieży cieszą się sporą popularnością, szczególnie takie dodatkowo zdobione. Dziś srebrne albo przeźroczyste klamerki już nikogo nie dziwią.
Wymiana zębów mlecznych na stałe trwa kilka lat. Stopniowo będzie się zmieniać kształt szczęki oraz żuchwy. Jeśli rodzice zauważa, że mleczaki nie rosną prosto powinni udać się do ortodonty. Dzieciom najczęściej zaleca się zdejmowany aparat, ruchomy, który sprawia, że zęby będą wychylane we właściwym kierunku, szczęki odpowiednio się rozrastają, przygotowuje się miejsce dla stałych zębów. O tym czy leczenie będzie skuteczne zależy od wielu czynników, ale kluczowa sprawa to chęć dziecka i współpraca z lekarzem.
Również swoją rolę mają tu rodzice, którzy sami muszą być przekonani, że dziecko powinno aparat nosić i muszą je do tego właśnie zachęcać. Takie leczenie może także zajmować sporo czasu, dlatego warto brać to pod uwagę i pamiętać, by nie zaniedbywać noszenia aparatu, jeśli tak się stanie może się okazać, że niestety brakować będzie efektu. Rodzice muszą pamiętać o tym, że bardzo ważne jest pilnowanie terminów wizyt kontrolnych, na których dziecko powinno się stawiać.
Stały aparat będzie można założyć dopiero, gdy ma się wszystkie stałe zęby. U dorosłych można to robić niezależnie od wieku nawet po czterdziestym roku życia. Czasami jednak u starszych osób sam aparat nie będzie wystarczał, ponieważ problem może wynikać z wadliwej budowy szczęki czy żuchwy. Wtedy konieczna staje się interwencja chirurga, który prawidłowo, ale operacyjnie będzie doprowadzał do ustawienia ich w odpowiednim położeniu. Leczenie ortodontyczne dorosłych musi być często połączone z zabiegami protetycznymi albo z wszczepieniem implantów. Od jakiegoś czasu rośnie także popularność specjalnych lingwalnych aparatów ortodontycznych, których nie widać w budzi nawet przy szerokim uśmiechu. Zameczki znajdują się od strony języka, nie kaleczą i nie będą przeszkadzać w jedzeniu. Taki aparat również łatwiej będzie oczyścić niż tradycyjny, jest jednak nieco droższy.
Komentarze