Dorośli też mogą nosić aparaty ortodontyczne?
13 października 2020Jako osoba dorosła, podjęcie decyzji o noszeniu aparatu może być raczej zastraszające. Niezależnie od tego, czy chodzi o skorygowanie ustawienia zębów, czy też o wycofanie się z...
Pewnie każdy będzie chciał mieć piękne i zdrowe zęby, dlatego właśnie aparaty ortodontyczne stały się tak powszechne. Poza stały aparatem są także rozwiązania inne jak aparat ruchomy, który zakłada się głównie na noc. Czy jednak będzie to opcja dla każdego, jakie są wady i zalety czy można go otrzymać w ramach bezpłatnego leczenia?
Korektę zębów będzie można rozpoczynać już w młodym wieku stosując aparaty zdejmowane a więc właśnie ruchome. Okres ten charakteryzuje się stałym rozwojem organizmu i aparaty stałe mają tutaj ograniczone zastosowanie. Młodym pacjentom brakować będzie odpowiedniej ilości zębów. Należy podkreślić, że nie wszystkie wady zgryzu będzie można w wieku młodym regulować. Aparatem będzie można leczyć wyłącznie nieprawidłowości uznane za lekkiego bądź średniego stopnia bez konieczności usuwania zębów. Do zalet tych aparatów zalicza się mniejszą uciążliwość użytkowania, łatwość prowadzenia higieny, małą bolesność zębów. Konieczna staje się jednak współpraca z pacjentem i nie zawsze będzie można idealnie ustawić zęby. Aparaty ruchome mogą pełnić rolę wspomagającą leczenie, stanowią ważną część wczesnego leczenia pacjentów, czy leczenia dorosłych, leczenia retencyjnego w każdym wieku.
Czy aparat można otrzymywać w ramach NFZ?
W ramach NFZ będzie można liczyć na leczenie z pomocą aparatu do 12 roku życia. Dodatkowo małemu pacjentowi przysługiwać będzie w ramach takiego leczenia również zdjęcie pantomograficzne wszystkich zębów, jeden raz w czasie całego leczenia ortodontycznego, naprawa aparatu do 13 roku życia.
Do 18 roku życia w ramach leczenia ortodontycznego można oczekiwać na:
- badanie lekarskie z instruktażem higieny jamy ustnej
- badanie przez lekarza specjalistę
- proteza dziecięca częściowa i proteza całkowita dla dzieci, które mają ubytki w zębach stałych albo mlecznych protezę wykonuje ortodonta
- korekcja zębów poprzez szlifowanie
Leczenie retencyjne
Aparaty retencyjne są stałe i czasowe. Główną właściwością będzie to, że umożliwiają zębom i dziąsłom przystosowanie się do nowego ustawienia zgryzu i zapobiegają nawrotom wad. Aparaty retencyjne mogą mieć postać cienkich szyn mocowanych do przednich powierzchni zębów albo szyn zewnętrznych, przyklejanych do zębów od strony języka. Niektóre z nich przymocowuje się do uzębienia na stałe, inne zakłada się na zęby tylko na noc. Wtedy leczenie trwa mniej więcej tyle samo czasu ile terapia aparatem tradycyjnym. Można również oczekiwać, że efekty rzeczywiście będą dla nas na zadowalającym poziomie.
Komentarze