MMetody usuwania zębów
Usuwanie ósemek - czy zawsze musi boleć?
27 listopada 2017
Wielu pacjentów obawia się zabiegu usuwania ósemek uważając, że będzie się to wiązało z bardzo dużym bólem. Często jednak wynika to z mitów, których mogliśmy się na ten właśnie temat nasłuchać. Czas jednak oddzielić fakty od mitów i dlatego stworzyliśmy specjalny poradnik, który opisuje prawdę o usuwaniu ósemek
Jakie wskazania
Trzecie żeby trzonowe, które powszechnie nazywa się ósemkami najczęściej usuwa się dlatego, że w przestrzeni mają złe ustawienie. Uniemożliwia ono pełne wyrznięcie się zębów i dalej prowadzi do procesu zatrzymania ząbkowania. Taka sytuacja częściej ma miejsce w żuchwie niż w szczęce. Inną przyczyną mogą być trudności z utrzymywaniem higieny zębów trzonowych, co będzie powodować pogorszenie ich stanu. Jest jeszcze kilka wskazań do usunięcia ósemek, zawsze jednak o konieczności wykonania zabiegu decydować będzie lekarz.
Jak przebiega zabieg usunięcia ósemki
Zabieg będzie można przeprowadzić w warunkach ambulatoryjnych albo w ramach zabiegu chirurgicznego. Dla pacjenta większej różnicy nie będzie oprócz tego, że na zabieg wykonany przez chirurga szczękowego będzie trzeba dłużej czekać. O sposobie usunięcia ósemek będzie decydować ich stan oraz umiejscowienie. Jeśli ząb jest zatrzymany to najczęściej wykonuje się zabieg płatowy, a więc odwarstwia się część błony śluzowej, by dostać się do zatrzymanego zęba. Jeśli ząb przykrywa dziąsło i widoczny będzie fragment jego korony w kości znosi się odrobinę kości wokoło usuwanego zęba i usuwa się go. Po oczyszczeniu zębodołu chirurg szczękowy zakładać będzie szwy i opatrunek.
Czy usuwanie ósemek będzie boleć?
Zabieg ten wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym albo całkowitym, dlatego będzie bezbolesny. Pacjentom, którzy są szczególnie wrażliwi na ból albo unikają zabiegów dentystyczny poleca się przeprowadzić go w znieczuleniu ogólnym a więc pod narkozą. To również szansa na to, by usuwać na raz kilka zębów.
Co dalej?
Po wykonaniu zabiegu lekarz może zalecić stosowanie antybiotyku oraz zimnych okładów na policzek w rzucie miejsca usunięcia ósemki. Wszystko będzie uzależnione od stopnia trudności zabiegu. Po usunięciu zęba będzie trzeba także unikać wykonywania forsownych prac i nie można się przemęczać. Chirurdzy stomatologiczny mogą po zabiegu kierować pacjentów na zwolnienie L4, szczególnie gdy ktoś ciężko pracuje fizycznie. Jak widać zabieg nie jest skomplikowany, dlatego pacjenci nie muszą się go obawiać. Jednocześnie powinni liczyć na to, że dzięki niemu usunie się niedogodności związane z tym, że ósemki nie były prawidłowo wyrżnięte.
Komentarze