Stomatologia estetyczna dla pięknych zębów
17 czerwca 2022Stomatologia estetyczna dla pięknych zębów W wielu miastach coraz większą popularnością cieszy się nowa specjalność stomatologiczna: stomatologia estetyczna. Według American Academy of...
Naukowcy z Porto Alegre w Brazylii odkryli, że osoby cierpiące na cukrzycę i mające owrzodzenia na stopach są bardziej narażone na infekcje jamy ustnej, utratę zębów i inne problemy zdrowotne. Dotychczasowe badania wskazują, że cukrzycy typu 2 są bardziej narażeni na rozwój chorób dziąseł, a związek z owrzodzeniami stóp uwypukla niektóre powody, dla których tak się dzieje.
Ze względu na rosnącą częstość występowania zarówno chorób dziąseł, jak i cukrzycy w Ameryce, może to być ważne połączenie. Odniosłem się do tej kwestii w poprzednim poście dotyczącym tego, jak Amerykanie nie doceniają choroby dziąseł.
Naukowcy uznali tę chorobę za istotny problem dla zdrowia publicznego. Amerykańska Akademia Periodontologii (AAP) oraz Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) opublikowały swoje wyniki w Journal of Dental Research. Naukowcy mają nadzieję, że pomoże to ludziom uświadomić sobie, jak ważne jest dbanie o zdrowie jamy ustnej.
W badaniu przebadano 450 dorosłych w wieku powyżej 35 lat pod kątem oznak choroby dziąseł zgodnie z definicją AAP i CDC. W poprzednich badaniach przeprowadzono jedynie częściowe badania jamy ustnej, natomiast w tym badaniu zbadano całą jamę ustną każdego uczestnika. Ta różnica może tłumaczyć rozbieżności w liczbach pomiędzy poprzednimi badaniami a obecnym.
Naukowcy wiedzieli, że choroby przyzębia stanowią problem w Ameryce, ale do czasu tego badania nie zdawali sobie sprawy, jak bardzo jest on rozpowszechniony i pilny.
W badaniu brazylijskim przebadano 122 osoby, z których wszystkie cierpiały na cukrzycę typu 2, pod kątem wrzodów neuropatycznych na stopach. Uszkodzenie nerwów i niespójne krążenie krwi, z których oba powszechnie wynikają z cukrzycy, powodują te szczególne owrzodzenia.
Osoby z chorobami przyzębia były prawie siedem razy bardziej narażone na wystąpienie owrzodzeń stóp niż osoby, które miały niewielką lub żadną chorobę dziąseł.
Diabetycy są bardziej podatni na infekcje, zwłaszcza ci, którzy słabo kontrolują poziom cukru we krwi. Do takiej sytuacji przyczynia się kilka czynników. Wysoki poziom glukozy w ślinie sprzyja próchnicy, ponieważ bakterie wytwarzają kwas z cukrów znajdujących się w jamie ustnej. Cukrzyca spowalnia krążenie, co sprawia, że tkanka dziąseł jest bardziej wrażliwa. Ponadto palacze, którzy chorują na cukrzycę, są o wiele bardziej narażeni na rozwój infekcji niż palacze bez tej choroby. Dalsze badania wykazały, że regulowanie poziomu cukru we krwi może być w rzeczywistości trudniejsze, gdy pacjent ma chorobę dziąseł, tak więc każdy czynnik może potencjalnie wpływać na drugi w sposób cykliczny.
Według American Dental Association, prawie 75% dorosłych Amerykanów ma jakiś rodzaj choroby dziąseł i nawet o tym nie wie. Zapalenie dziąseł i zapalenie przyzębia to różne stadia infekcji dziąseł. Zapaleniu dziąseł można łatwo zapobiec i wymaga ono prostego leczenia. Nieleczone zapalenie dziąseł może przejść w zapalenie przyzębia, które może zniszczyć strukturę kości. Zapalenia przyzębia nie da się cofnąć, ale dentysta lub inny specjalista od zdrowia jamy ustnej może wykonać zabiegi naprawcze, aby sztucznie odbudować dotknięte nim obszary.
Osoby cierpiące na cukrzycę typu 2 mogą zwracać uwagę na oznaki, które mogą wskazywać na zbliżające się zapalenie przyzębia i inne jego powikłania. Należą do nich rozchwiane zęby, czerwone lub opuchnięte dziąsła, krwawienie w jamie ustnej lub kieszonki między dziąsłami a zębami. Dentysta powinien być w stanie dokładnie zdiagnozować problem i zaproponować pomocne rozwiązania.
Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie "Diabetes Research and Clinical Practice" w numerze z 14 lipca. Przeczytaj więcej na stronie Simple Steps to Better Dental Health oraz About.com: Dental Care.
Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć chorobę dziąseł, plan dentystyczny z rabatem może sprawić, że koszty leczenia będą o wiele bardziej przystępne.
Komentarze