Stomatologia estetyczna dla pięknych zębów
17 czerwca 2022Stomatologia estetyczna dla pięknych zębów W wielu miastach coraz większą popularnością cieszy się nowa specjalność stomatologiczna: stomatologia estetyczna. Według American Academy of...
Oddychanie jest najbardziej naturalną rzeczą, jaką robimy. Ponieważ robimy to automatycznie, większość z nas nie zdaje sobie sprawy, że faktycznie istnieje zalecany sposób oddychania - przez nos, z zamkniętymi ustami. Oddychanie ustami może wydawać się całkowicie naturalne, ale jeśli jest wykonywane w sposób zwykły, może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych - również tych związanych ze zdrowiem i samopoczuciem zębów.
Przyjrzyjmy się, jak oddychanie ustami może negatywnie wpływać na zdrowie zębów:
Na podstawie badania opublikowanego przez Journal of Oral Rehabilitation, osoby oddychające w jamie ustnej oraz te, które śpią z otwartymi ustami, są bardziej narażone na rozwój próchnicy zębów.2 Autorzy badania zmierzyli poziom pH w ślinie 10 zdrowych uczestników w ciągu czterech dni. Połowa uczestników nosiła klipsy do nosa w celu stymulacji oddychania jamy ustnej na potrzeby eksperymentu.
Według autorki badania wiodącego Joanne Choi, średni poziom pH mierzony w ślinie uczestników, którzy nosili klipsy - a więc zmuszeni do oddychania przez usta - spadł z 6,6 do 3,6 w nocy.3 Kiedy poziom pH spada poniżej 5,5, ząb zaczyna tracić swoje minerały.3 Ten proces demineralizacji osłabia naturalną warstwę ochronną zębów, czyniąc je bardziej podatnymi na próchnicę.
Ślina pomaga neutralizować kwas i wypłukiwać bakterie z zębów i dziąseł. Ponieważ produkcja śliny w jamie ustnej maleje w nocy, suche środowisko jamy ustnej pozwala na rozwój bakterii wytwarzających kwasy - co prowadzi do zapalenia dziąseł i próchnicy zębów.
Nieleczone choroby dziąseł mogą prowadzić do wielu innych problemów, takich jak: cukrzyca, demencja, choroby serca i reumatoidalne zapalenie stawów.
Jak wspomniano, osoby oddychające w jamie ustnej zwiększają swoje szanse na wystąpienie suchości w jamie ustnej poprzez zmniejszenie produkcji śliny.6 Pozostawione bez kontroli przez ślinę, sucha jama ustna staje się placem zabaw dla rozwoju bakterii o nieprzyjemnym zapachu, co z kolei powoduje nieświeży oddech. Pomijając nos, który działa jak filtr zatrzymujący kurz i bakterie, osoby oddychające ustami dodatkowo narażają swoją jamę ustną na działanie bakterii z otoczenia.6 Wszystkie te czynniki łącznie pomagają wyjaśnić, dlaczego osoby oddychające ustami są bardziej podatne na powstawanie przykrego zapachu z ust.
Kiedy człowiek oddycha przez usta, język ma tendencję do siedzenia na podłodze, zamiast na dachu ust. Z czasem położenie języka w stosunku do szczęk może wpływać na rozwój zębów danej osoby - tak samo jak zakłada się aparaty ortodontyczne, aby przesunąć zęby do pożądanej pozycji.6 Dlatego też oddychanie z otwartą jamą ustną podczas snu nie tylko powoduje chrapanie, ale może przez dłuższy czas dawać zatłoczone zęby i złe zgryzanie.
Najczęstszą przyczyną oddychania ustami jest zablokowanie drożności nosa, co powoduje, że osoba nie może uzyskać wystarczającej ilości powietrza przez nos. Zablokowanie drożności nosa jest częste u osób cierpiących na alergie, infekcje dróg oddechowych (grypa), zboczone przegrody nosowe lub mających powiększone migdałki lub migdałki. Osoby oddychające ustami są również bardziej podatne na ciągłe chrapanie i zaburzenia oddychania znane jako Obturacyjny Bezdech Senny (OSA).
Komentarze