Proteza akrylowa – czy warto?
16 grudnia 2017Wiele osób w młodym wieku nie docenia uzębienia. O tym jak bardzo są one wartościowe dowiadujemy się dopiero, gdy jesteśmy starsi, pojawiają się w uzębieniu braki, które mocno dają...
Niedawno mieliśmy pacjenta, który stwierdził, że jeden z jego przyjaciół nie dbał o swoje zęby. I, to naprawdę nie wydawało się przejmować jego przyjaciel, że może stracić swoje zęby. On "po prostu będzie miał protezy". Słyszeliśmy to stwierdzenie wiele razy, wraz z żartem "wtedy po prostu zrobić czyszczenie w kubku". Jako profesjonaliści stomatologiczni dążymy do zachowania zębów. Edukujemy i zapewniamy terapię, aby osiągnąć ten cel. Istnieją jednak przypadki, w których przejście na protezę jest bardziej opłacalne i efektywne dla pacjentów. Istnieje kilka implikacji wynikających z posiadania protez, które należy rozważyć przy podejmowaniu decyzji o usunięciu zębów i zastąpieniu ich protezami lub częściami.
Protezy całkowite górne wpływają na odczuwanie smaku. Większość kubków smakowych znajduje się na języku, jednak podczas żucia język naciska na podniebienie. Przy nowej protezie kubki smakowe stykają się z protezą, co daje smak akrylu, z którego wykonana jest proteza. Z czasem smak akrylu może się osłabić.
Protezy zębowe mogą powodować problemy z mówieniem. Zazwyczaj pacjenci mają największe trudności z wypowiadaniem głoski "S", a czasami podczas mówienia wyczuwalny jest odgłos "klikania", dopóki dana osoba nie przyzwyczai się do protezy. Czasami konieczne jest również dostosowanie protez, aby pomóc pacjentowi w adaptacji. Jedzenie może być początkowo trudne, ponieważ w jamie ustnej znajduje się tak wiele "sprzętu". Szczególnie trudne do opanowania mogą być twarde, gęste i ciągnące się pokarmy, ponieważ protezy mogą się przemieszczać.
Utrata lub przybranie na wadze wpływa na dopasowanie protez. Utrata wagi powoduje, że protezy stają się luźne, przez co powstają potencjalne bolące miejsca i/lub unoszenie się protezy (protez) podczas mówienia lub jedzenia. I odwrotnie, przybieranie na wadze może powodować obrzęk tkanek jamy ustnej, tworząc ciasne dopasowanie, które również może uciskać tkanki.
Z czasem protezy zużywają się i ulegają zadrapaniom powodując powstawanie małych szczelin lub porów, w których mogą gromadzić się bakterie. Może to negatywnie wpływać na jamę ustną powodując ewentualne infekcje, a także może powodować przebarwienia samej protezy. Pozostawienie protezy na noc powoduje brak tlenu, co prowadzi do przerostu grzyba, który może powodować bolesne miejsca na tkankach. Leki mogą pomóc w złagodzeniu infekcji grzybiczej.
Z czasem kość, która kiedyś podtrzymywała zęby kurczy się, co prowadzi do źle dopasowanych protez i utraty pionowego wymiaru. To osoba, której nos może dotykać podbródka.
Dbanie o zęby od najmłodszych lat i konsekwentne przestrzeganie regularnej rutyny w pielęgnacji jamy ustnej i profilaktycznych wizytach u dentysty jest bardzo ważne. Przejście do protez czasami jest nieuniknione lub najbardziej efektywne, ale nie powinno być traktowane lekko. Żaden zamiennik nie może się równać z zębami, z którymi się rodzimy.
Komentarze